Dział Inwestycji i Rozwoju – projekty

O projekcie „Uniwersytet Pedagogiczny uczelnią równych szans”

Celem głównym projektu jest:

wsparcie w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (UP) zmian organizacyjnych oraz podnoszenia świadomości i kompetencji kadry uczelni z zakresu niepełnosprawności poprzez realizację działań mających na celu zapewnienie przez uczelnię dostępności komunikacyjnej, administrowanych stron internetowych, narzędzi informatycznych, procedur kształcenia w kształceniu na poziomie wyższym, wprowadzenie do programów kształcenia modyfikacji zapewniających ich dostępność dla studentów z niepełnosprawnościami i oraz działań z zakresu dostępności architektonicznej.

Działania realizowane w projekcie będą prowadzić do osiągnięcia przez UP modelu uczelni dostępnej, właściwego dla uczelni ze względu na potrzeby osób z niepełnosprawnościami (ścieżka midi) – zwiększenie przez Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie intensywności wsparcia ON.

Projekt dla prawidłowego wdrażania działań służących zapewnieniu dostępności na uczelni, będzie realizowany we współpracy ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami. Uniwersytet Pedagogiczny, jako instytucja zatrudniająca ON oraz kształcąca na poziomie wyższym również osoby z niepełnosprawnościami, zaangażuje się w zwiększenie intensywności wsparcia dla ON w sześciu obszarach, tj.:

1) kompleksowy rozwój struktury organizacyjnej jednostki ds. dostępności,

2) likwidacja barier architektonicznych w UP,

3) rozwój zaplecza technologicznego (technologie wspierające ON),

4) zapewnienie regulacji gwarantujących uwzględnienie kwestii dostępności w inwestycjach realizowanych w UP,

5) wsparcie edukacyjne dla ON ze wszystkimi rodzajami niepełnosprawności,

6) kompleksowe szkolenia podnoszące świadomość niepełnosprawności.

Realizacja zadań projektowych w ww. obszarach – likwidacja zdiagnozowanych barier oraz zastosowanie udogodnień w zakresie architektonicznym, komunikacyjnym, informatycznym i edukacyjnym (zwiększona dostępność materiałów edukacyjnych, dostosowane do potrzeb ON formy zajęć, infrastruktura sportowa), a także podniesienie świadomości i wiedzy dotyczącej niepełnosprawności wśród Studentów i pracowników UP, pozwoli na zwiększenie dostępności UP.

Zakres wsparcia wpisuje się w cele szczegółowe POWER, tj. wsparcia zmian organizacyjnych oraz podniesienia kompetencji kadr w systemie szkolnictwa wyższego.

Wielkość czcionki
Kontarst