O projekcie „Centrum wiedzy o dostępności i upowszechniania zasad projektowania uniwersalnego w obszarze designu i przedmiotów codziennego użytku”

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie przystąpił do realizacji projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w Ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pn. „Centrum wiedzy o dostępności i upowszechniania zasad projektowania uniwersalnego w obszarze designu i przedmiotów codziennego użytku” (partner projektu). Liderem projektu jest Politechnika Opolska, a drugim Partnerem – Politechnika Krakowska.

Celem głównym projektu jest stworzenie Centrum wiedzy o dostępności i upowszechniania zasad projektowania uniwersalnego w obszarze designu i przedmiotów codziennego użytku jako jednostki wspierającej stosowanie i upowszechnianie zasad projektowania uniwersalnego w obszarze kształcenia na poziomie wyższym.

Cel główny to przede wszystkim wsparcie zmiany organizacyjnej, podnoszenie świadomości i kompetencji kadry uczelni z zakresu projektowania uniwersalnego w obszarze designu i przedmiotów codziennego użytku. Będzie się to odbywało poprzez realizację działań mających na celu utworzenie centrum wiedzy o dostępności i upowszechniania zasad projektowania uniwersalnego w obszarze designu i przedmiotów codziennego użytku, upowszechnianie zasad projektowania nastawianego na dostępność, podnoszenie kompetencji kadr Uczelni oraz Partnerów, a także współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym w zakresie projektowania uniwersalnego w obszarze designu i przedmiotów codziennego użytku oraz działań z zakresu dostępności.

Cel główny zostanie osiągnięty poprzez realizację poniższych zadań:
– powołanie i prowadzenie Centrum wiedzy o dostępności i upowszechniania zasad projektowania uniwersalnego w obszarze designu i przedmiotów codziennego użytku,
– współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym uczelni w celu wypracowania innowacyjnych produktów i standardów dla usług powszechnych w oparciu o zasady projektowania uniwersalnego,
– prowadzenie punktu informacyjno-konsultacyjnego dla podmiotów zewnętrznych w zakresie dostępności i projektowania uniwersalnego,
– przygotowanie PO i Partnerów do prowadzenia kształcenia oraz realizację działalności szkoleniowej w zakresie projektowania uniwersalnego, we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, w tym z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia wiodących ekspertów z uczelni polskich i zagranicznych,
– upowszechnianie zasad projektowania uniwersalnego,
– podnoszenie kompetencji kadry uczelni będących Wnioskodawcą i Partnerami projektowymi w zakresie zasad projektowania uniwersalnego z wykorzystaniem
wiedzy wiodących ekspertów.

W ramach projektu zostaną zrealizowane we współpracy z Lidera projektu – Politechnika Opolska z Partnerami projektu tj. Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Politechniką Krakowską następujące działania:
zmiany w strukturze organizacyjnej jednostki,

zatrudnienie osoby do powołanego Centrum,

utworzenie laboratorium dostępności i projektowania uniwersalnego w obszarze designu i przedmiotów codziennego użytku,

kompleksowe szkolenia podnoszące świadomość na temat projektowania uniwersalnego i dostępności w aspekcie designu i przedmiotów codziennego użytku
z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia wiodących ekspertów,
podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej w obszarze projektowania uniwersalnego i dostępności w aspekcie designu i przedmiotów codziennego użytku,

przygotowanie, opracowanie i upowszechnienie materiałów informacyjnych z obszaru projektowania uniwersalnego w zakresie designu i przedmiotów
codziennego użytku,
utrzymywanie stałej współpracy o charakterze sformalizowanym z podmiotami działającymi na rzecz osób o szczególnych potrzebach (tj. PFRON Oddział Opole),

współpraca z otoczeniem społecznogospodarczym mająca na celu m.in. rozwiązywanie problemów i barier dotyczących dostępności, wypracowaniem
standardów dostępności w obszarze designu i przedmiotów codziennego użytku,
wprowadzenie do nauczania treści programowych zawierających treści związanych z projektowaniem dostępnym,

wprowadzenie do siatek studiów na kierunkach związanych z szeroko rozumianym wzornictwem przemysłowym przedmiotu: projektowanie uniwersalne.

Realizacja powyższych działań zapewni uczelni wzrost świadomości i kompetencji w obszarze dostępności i projektowania uniwersalnego w zakresie designu i przedmiotów codziennego użytku, gwarantując warunki do prowadzenia procesu dydaktycznego. Dodatkowo otoczenie społecznogospodarcze zyska jednostkę wspierającą i upowszechniającą zasady projektowania uniwersalnego.

Okres realizacji: 01.09.2021r. – 31.08.2023r.

Wartość projektu: 2 374 500,45 zł, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego: 2 303 500,43 zł