Dział Inwestycji i Rozwoju – projekty

O projekcie

„Design, kultura, nowe media – odnawianie dawnej szkoły rzemiosł na krakowskim Kazimierzu”

Projekt inwestycyjny pn. „Design, kultura, nowe media – odnawianie dawnej szkoły rzemiosł na krakowskim Kazimierzu” dot. przebudowy i adaptacji istniejącego budynku użyteczności publicznej zlokalizowanego przy ul. Podbrzezie 3 w Krakowie, dawnej Żydowskiej Szkole Rzemiosł, pełniącego obecnie funkcję obiektu dydaktycznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w obiekt wielofunkcyjny, w którym łączone będą różne funkcje społeczne i edukacyjne.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020.

Całkowita wartość projektu: 12 513 611,16 zł

Wydatki kwalifikowalne: 9 846 825,25 zł

Kwota dofinansowania: 7 385 118,91 zł

Projekt znajduje się na liście planowanych, podstawowych projektów i przedsięwzięć rewitalizacyjnych Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa (MPRK) – aktualizacja 2016, załącznik nr 3 aktualizacji, poz. 110, Uchwała nr LXII/1373/17 Rady Miasta Krk z dn. 11.01.17r.

 

Mając na uwadze swoje dotychczasowe doświadczenia, potencjał i możliwości Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i problemom społecznym tworząc unikatową ofertę kierowaną do mieszkańców Kazimierza, studentów, artystów, mieszkańców Krakowa – nowoczesne i multimedialne miejsce spotkań, gdzie prezentowane będą różne aspekty przeszłości i teraźniejszości kultury żydowskiej, dyskusje o innych kwestiach jak tolerancja, potrzeba dialogu międzykulturowego, miejsce do rozwoju umiejętności warsztatowych (pracownie tematyczne i twórcze), jak również miejsce, gdzie będzie możliwość spędzenia wolnego czasu. W tym celu konieczna jest przebudowa i adaptacja istniejącego budynku przy ul. Podbrzezie 3 w Krakowie, dawna Żydowska Szkoła Rzemiosł, obecnie pełniącego funkcję obiektu dydaktycznego UP i dostosowanie go do łączenia różnych funkcji społecznych i edukacyjnych. Projekt zapewnia poprawę funkcjonowania w obiekcie dla osób niepełnosprawnych.

Projekt realizowany w historycznej dzielnicy Kazimierz wpłynie na poprawę estetyki przestrzeni publicznych i jej powiązanie z otoczeniem oraz budowanie tożsamości miejsca, bezpośrednio przełoży się na kwestię przywracania pamięci i odkrywania dziedzictwa, stanowiąc w ten sposób szansę na ochronę, odtwarzanie historycznych wartości kulturowych miejsca. Oferta nawiązuje do bogatych tradycji przedwojennego kompleksowego kształcenia i wychowywania żydowskich dzieci oraz przygotowania ich do zawodu – dawnej Żydowskiej Szkoły Rzemiosł opartego na dążeniu do rozwoju zmysłów, emocji i intelektu, rozbudzaniu wrodzonych zdolności w celu przygotowania do dalszego samokształcenia oraz pełnienia różnych funkcji w społeczeństwie.

 

Dowiedz się więcej:

Wielkość czcionki
Kontarst