DziaÅ‚ Inwestycji i Rozwoju – projekty

Galeria

 

Zakończenie 2-dniowych ogólnopolskich warsztatów wdrożeniowych, 28.02.2020r.

W dniach 25-26.02.2020r. odbyły się ostatnie warsztaty zaplanowane w projekcie (zadanie nr 5) dla użytkowników typu a) i b).

W okresie 04.11.2019r. do 26.02.2020r Lider Projektu – Educare et Servire Fundacja Antoniego KamiÅ„skiego realizowaÅ‚ zadanie organizacji warsztatów komputerowych dla 25 grup szkoleniowych i Å‚Ä…cznie 75 różnych instytucji, majÄ…cych siedzibÄ™ na terenie caÅ‚ego kraju, stanowiÄ…cych m.in. firmy szkoleniowe, fundacje, stowarzyszenia, Ochotnicze Hufce Pracy, Powiatowe UrzÄ™dy Pracy, Wojewódzkie UrzÄ™dy Pracy, ZakÅ‚ady Doskonalenia Zawodowego, szkoÅ‚y podstawowe, szkoÅ‚y Å›rednie, centra edukacyjne, oÅ›rodki szkolno-wychowawcze, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, przedsiÄ™biorstwa komercyjne, agencje doradztwa i poradnictwa zawodowego, agencje poÅ›rednictwa pracy, oÅ›rodki wspierania organizacji pozarzÄ…dowych i inne.

Każda z grup szkoleniowych otrzymała osobiste wsparcie trenera i eksperta merytorycznego UP (dr Damian Liszka, IFiS) w ramach cyklu szkoleniowego obejmującego 2 dni x 6 godzin lekcyjnych oraz egzamin wewnętrzny z zakresu nabycia kompetencji cyfrowych przez uczestników szkoleń.

Pozostali eksperci UP świadczyli wsparcie zdalne/infolinię.

Miło nam poinformować, że wzrost wiedzy z obsługi platformy cyfrowej stwierdzono u 98% uczestników warsztatów.

 

 

Wizyta u Partnera z Belgii – organizacji rzÄ…dowej SYNTRA Vlaanderen (oddziaÅ‚y: Bruksela, Leuven, Antwerpia), 14.02.2020r.

ZakoÅ„czono 4-dniowÄ… wizytÄ™ u Partnera ponadnarodowego z Belgii – organizacji rzÄ…dowej SYNTRA Vlaavderen. Wizyta miaÅ‚a na celu omówienie efektów projektu DUAL i projektu belgijskiego TPI-55 przez 4-rech ekspertów krajowych (w tym dr Aldona Guzik i dr Damian Liszka z IFiS), jak i 5-ciu ekspertów ponadnarodowych z Belgii i 4-rech ekspertów ponadnarodowych z BuÅ‚garii (partnerów w projekcie belgijskim TPI-55), wymianÄ™ dobrych praktyk, doÅ›wiadczeÅ„ i informacji z instytucjÄ… belgijskÄ… oraz podsumować niemal 3-letniÄ… współpracÄ™ ponadnarodowÄ….

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu z części wydarzenia, na kanale SYNTRA Vlaanderen:
https://www.youtube.com/watch?v=iYscvkWYmWE

Dostępna jest również fotorelacja na FB SYNTRA Vlaanderen:
https://www.facebook.com/pg/syntravlaanderen/photos/?tab=album&album_id=1004154599968819&ref=page_internal

Program wizyty był bardzo bogaty i obejmował spotkania z ekspertami belgijskimi (pracownikami i współpracownikami trzech oddziałów organizacji SYNTRA Vlaanderen), ekspertami bułgarskimi oraz udział w konferencji na temat kształcenia dualnego w Belgii (jak i efektów projektu TPI-55), która odbyła się w mieście Leuven.

Program obejmował m.in.:
1) WizytÄ™ w oddziale SYNTRA Vlaanderen w Brukseli (odbyÅ‚o siÄ™ spotkanie z ekspertem ponadnarodowym – Karlien Winnelinckx) – omówiono trudnoÅ›ci i problemy w projektach polskim i belgijskim  oraz wystÄ™pujÄ…ce na szczeblu narodowym przy wdrażaniu reformy edukacji zawodowej i dualnego systemu ksztaÅ‚cenia zawodowego w obu krajach.
2) Udział w dwumodułowej konferencji (około 300 uczestników), która odbyła się w mieście Leuven (sesje: plenarna na temat kształcenia dualnego i interaktywne przedstawiające efekty projektów innowacyjnych realizowanych przez różne organizacje belgijskie, w tym przez SYNTRA Vlaanderen, CEPAG, EURASHE).
3) Spotkanie z dwoma ekspertami z Belgii, którzy w czerwcu 2019r. goÅ›cili w Polsce – omówiono strukturÄ™ dziaÅ‚ania organizacji SYNTRA Vlaanderen, decyzjÄ™ o likwidacji tego podmiotu i podziale na różne departamenty oraz przyszÅ‚Ä… strukturÄ™ podmiotu.
4) Spotkanie z ekspertem SYNTRA Vlaanderen z oddziaÅ‚u w Leuven i delegacjÄ… z BuÅ‚garii – omówiono sytuacjÄ™ w polskich, buÅ‚garskich i belgijskich miastach w kontekÅ›cie mÅ‚odzieży NEET, dostÄ™pnÄ… literaturÄ™ i potencjaÅ‚ współpracy pomiÄ™dzy organizacjami w przyszÅ‚oÅ›ci.
5) Spotkanie z koordynatorem projektu wymiany ponadnarodowej Erasmus+ pn. Erasdu, realizowanego przez oddział SYNTRA Vlaanderen w Antwerpii.
6) Wizytę w Szkole Polskiej im. Jana Pawła II przy Ambasadzie RP w Brukseli.

 

 

Warsztaty wdrożeniowe z platformy DUAL, 18.11.2019r.

Ekspert ds. szkoleń zawodowych (dr Damian Liszka, IFiS) wraz z trenerem Lidera projektu prowadzą na terenie całej Polski ogólnopolskie komputerowe warsztaty wdrożeniowe (zadanie nr 5) dla użytkowników typu a) i b).

Dotychczas przeszkolono użytkowników z terenu: województwo dolnośląskie, województwo opolskie, województwo śląskie, województwo lubelskie.

W tym tygodniu (w dniach 18.11-21.11.2019r.) planowane są kolejne warsztaty dla użytkowników z terenu województw: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie i wielkopolskie.

Po zakoÅ„czeniu szkolenia i pozytywnym zdaniu egzaminu – uczestnikom wydawane sÄ… certyfikaty/zaÅ›wiadczenia zgodne z wzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Uczestnicy otrzymują ciągłe wsparcie eksperta ds. szkoleń zawodowych, który obecny jest na każdym szkoleniu i odpowiada na pytania merytoryczne uczestników, jak i przedstawia proces wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w innych krajach UE.

Poniżej zdjęcia grup szkoleniowych:

 

 

Prezentacja i pilotażowe szkolenie z platformy DUAL, 29.10.2019r.

Ekspert ds. szkoleń zawodowych (dr Damian Liszka, IFiS) zaangażowany w projekcie przeprowadził w dniu 29.10.2019r. w Chotowej (woj. podkarpackie) pilotażowe szkolenie z użyciem materiałów opracowanych na warsztaty wdrożeniowe (zadanie nr 5 w projekcie). Szkolenie kierowane było do potencjalnych kandydatów na warsztaty organizowane przez Lidera.

Prezentacja pn. „Wsparcie osób mÅ‚odych NEET poprzez użycie narzÄ™dzi cyfrowych” objęła tematykÄ™: dobre praktyki dot. użycia narzÄ™dzi cyfrowych w wybranych krajach UE (Finlandia, BuÅ‚garia, Belgia, Polska); platforma DUAL, szkolenia e-learningowe DUAL, narzÄ™dzie diagnostyczne DUAL; pomoc platformy i udogodnienia dla osób niepeÅ‚nosprawnych.

Po zakończeniu spotkania z potencjalnymi kandydatami odbyła się dyskusja z trenerem warsztatów DUAL (również obecnym na spotkaniu) nt. doskonalenia narzędzi wytworzonych na ogólnopolskie warsztaty wdrożeniowe.

 

 

Szkolenie ze zaktualizowanej platformy DUAL, 15.10.2019r.

Eksperci zaangażowani w projekcie przeprowadzili w dniu 15.10.2019r. na ul. Jęczmiennej 9 w Krakowie szkolenie ze zaktualizowanej platformy DUAL (dostępnej pod adresem www.projektdual.pl). Szkolenie kierowane było do trenerów i Zespołu Projektowego Lidera.

Szkolenie obejmowało tematykę: Platforma DUAL, zakładanie konta i szkolenia e-learningowe, narzędzie diagnostyczne, pomoc platformy, raporty i przewodniki.
Po zakończeniu szkolenia odbyła się dyskusja nt. ogólnopolskich warsztatów wdrożeniowych.

Szkolenie prowadzili pracownicy UP: dr Wioletta Skrzypek (ECKUM) i dr Damian Liszka (IFiS).

 

 

 

Cykl spotkań merytorycznych ekspertów w projekcie, 16. 07. 2019r.

Po zakończeniu debaty 2-dniowej przedwdrożeniowej, w ramach zadania nr 4, w miesiącach czerwiec i lipiec 2019r. odbył się cykl spotkań eksperckich w projekcie.
Na spotkaniach eksperci zaangażowani przez Lidera i Partnera krajowego/UP omawiali wnioski płynące z debaty przedwdrożeniowej, dalszy podział prac merytorycznych w projekcie oraz dotyczących nadzoru nad modyfikacją produktów projektu (zmiany platformy, digitalizacja narzędzia diagnostycznego i poprawionych scenariuszy e-learning, modyfikacja 16 raportów regionalnych).
Omówiono również kwestie merytoryczne związane z przygotowaniami do rozpoczęcia realizacji zadania nr 5 (wdrażania produktów projektu).
Poniżej zdjęcia z ostatniego spotkania eksperckiego:

 

 

 

Wizyta Partnera z Belgii i 2-dniowa debata przedwdrożeniowa, 26. 06. 2019r.

W dniach 24-26.06.2019r. miaÅ‚a miejsce 3-dniowa wizyta partnera z Belgii – organizacji rzÄ…dowej SYNTRA Vlaanderen z siedzibÄ… w Brukseli. Pierwszego dnia wizyty partnerskiej przeprowadzono szereg wizyt studyjnych w DÄ™bicy (SUHSGIiZ, Starostwo Powiatowe w DÄ™bicy, Powiatowy UrzÄ…d Pracy w DÄ™bicy, DARCO, Zespół Szkół nr 1 w DÄ™bicy, Stowarzyszenie „Radość”).
W dniach 25 i 26.06.2019r. miała miejsce w Świlczy 2-dniowa debata (zadanie nr 4). Udział w debacie wzięło, oprócz 38 uczestników debaty, również 4 ekspertów krajowych i 3 ekspertów ponadnarodowych. Na debacie przedstawiono wnioski i rekomendacje przed rozpoczęciem wdrażania rozwiązania do praktyki. Na debatę zaproszono przedstawiciela MEN oraz jednostek zależnych (Kuratorium Oświaty w Rzeszowie).
Uczestnicy debaty mogli wysłuchać ciekawych wystąpień prelegentów: Karlien Winnelinckx (SYNTRA VLAANDEREN, Belgia), Mieke Vandekerckhove (SYNTRA VLAANDEREN, Belgia), Kurt De Wispelaere (SYNTRA VLAANDEREN, Belgia), dr hab. Piotr Długosz (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie) dr Mariusz Dzięglewski (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie), dr Damian Liszka (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie), dr Małgorzata Kuźbida (Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu), Piotr Golema (Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie), Grzegorz Strasiński (Wojewódzki Urzędu Pracy w Rzeszowie), Paweł Kudroń (Prezes Fundacji Pro Europae Bono).
Moderatorem pierwszego dnia debaty byÅ‚ dr Mariusz DziÄ™glewski, a kolejnego Prezydent EDUCARE i ekspert ds. ksztaÅ‚cenia zawodowego – mgr. inż. Antoni KamiÅ„ski.

 

 

Spotkanie merytoryczne ekspertów w projekcie, 16 maj 2019r.

Na zakończenie realizacji zadania nr 2 w projekcie (testowanie produktów zakończone opracowaniem raportu z analizy wyników testowania) oraz przed zakończeniem zadania nr 3 (analiza wyników testowania) odbyło się kolejne cykliczne spotkanie krajowych ekspertów merytorycznych w projekcie.
Na spotkaniu Ekspert ds. badań społecznych (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie) zapoznał pozostałych ekspertów merytorycznych z wnioskami z raportu potestowego oraz omówiono założenia tworzonego przez zespół ekspertów w projekcie raportu z analizy wyników testowania.

 

Wielkość czcionki
Kontarst